businesswoman
Aleksandra Jopyk

Aleksandra Jopyk

jestem certyfikowanym coachem mocnych stron i talentów Gallupa, trenerem i konsultantem z ponad 16 letnim doświadczeniem pracy na wyższych stanowiskach managerskich w obszarze zarządzania personelem. Pasjonują mnie ludzie, ich potencjał oraz proste narzędzia i rozwiązania.

Talenty w Pracy Zdalnej cz 1.

TALENTY WYKONANIA - Executing Strengths

Dzisiejszy wpis będzie poświęcony talentom Wykonania –  “Executing Strengths”, według metodologii Instytutu Gallupa, którego jestem certyfikowanym coachem i wręcz miłośnikiem tego podejścia do rozwoju ludzi ;). 

 

Artykuł ten otwiera całą serię wpisów na temat tego, w jaki sposób możesz produktywnie wykorzystać swoje talenty w dobie Koronawirusa i związanej z tym pracy zdalnej.  

 

TALENTY WYKONANIA –  to twoje naturalne predyspozycje, które sprawiają że rzeczy się dzieją a nawet, że są zakończone sukcesem. Być może w Twoim przypadku te talenty odpowiadają za motywowanie innych do realizowania celów lub za optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów (czasu, materiałów itp). A może raczej wyznaczasz standardy, które pozwalają na podążanie za wizją lub przewidujesz zagrożenia i przygotowujesz plan B, C….Z, który uratuje Was w przypadku nieoczekiwanych, ale jednak możliwych wyzwań….

 

Nawet jeżeli nie weryfikowałeś testem Strenghtfinder swoich predyspozycji, to będziesz w stanie odnaleźć swoje mocne strony, jeżeli jesteś obdarzony talentami wykonania – jeżeli masz któryś z tych talentów (lub kilka z nich) to pewnie jesteś osobą na której można polegać,  która wywiązuje się ze swoich zobowiązań i to na czas!

 

Pewnie przyzwyczaiłeś się do tego, że działasz efektywnie i że ogólnie “dajesz radę” osiągnąć to zaplanowałeś – i to właśnie teraz te talenty mogą przysporzyć Ci trochę problemów ze względu chociażby na to, że zmieniły się warunki pracy i działania.  W dalszej części tego artykułu podzielę się z Tobą konkretnymi wskazówkami, jak efektywnie wykorzystać swoje talenty, by wspierały zarówno Ciebie jak i Twoje otoczenie prywatne czy zawodowe.

 

No to lecimy….Achievier (Osiąganie) – wstajesz rano i wiesz z jakich zadań się wywiążesz, i co zrealizujesz zanim zakończysz dzień. Pamiętaj jednak, żeby dedykować również czas na relaks (nawet aktywny)  i na relację. Zapytaj innych (współpracowników lub domowników) jak się mają, jak sobie radzą. Dostosuj tempo realizacji zadań do tych, którzy z Tobą pracują – pamiętaj że nie wszyscy są w stanie wytrzymać Twoje mordercze tempo. Raczej skoncentruj się na motywowaniu ich do tego żeby dawali z siebie jak najwięcej niż złość się, że nie nadążają.

 

Arranger (Organizator) : Prawdopodobnie jesteś przyzwyczajona do tego że po prostu wiesz jak osiągnąć cel –  jaka metoda lub podejście będzie najbardziej efektywne. Weryfikuj i uzgadniaj ze współpracownikami swój plan. Upewnij się że planowane przez ciebie harmonogram jest na wszystkich do zaakceptowania – nawet jeżeli go zaaprobują będą się czuli bardziej zaangażowani i zmotywowani do działania – większość ludzi strasznie nie lubi, jak się im mówi co mają robić – szczególnie jeżeli masz rację 🙂 

 

Belief (Pryncypialność): Zwróć uwagę na to że wszystko się zmieniło przymusowa praca zdalna ma również wpływ na ciebie i na twoją efektywność bądź dla siebie łagodna –  poświęcaj czas na refleksję i upewnianie się jak sobie rzeczywiście radzisz. Zaakceptuj, że Twoja efektywność będzie fluktuować – jednego dnia osiągniesz więcej niż zwykle, a zaraz następnego będziesz mieć poczucie, że mozolnie wpychasz głaz pod górę tylko po to, żeby za chwilę znowu stoczył się po drugiej stronie.

 

Consistency (Bezstronność): Pewnie na co dzień ważne jest dla Ciebie przestrzeganie zasad gwarantujących równe traktowanie wszystkim członkom zespołu – wspierasz zachowanie balansu i właściwego podziału zadań i obowiązków. W tym czasie intensywnej zmiany Twoje predyspozycje mogą być bezcennym zasobem przy kontraktowaniu nowych ustaleń. Twój wewnętrzny barometr może służyć Tobie i innym w ustalaniu spójnych norm ułatwiających zrównoważone funkcjonowanie. Upewnij się, że angażujesz się w spotkania na których kontraktowane są zasady, oraz że Twoje otoczenie ma szansę usłyszeć o przesłankach na których bazują proponowane ustalenia.

 

Deliberative (Rozwaga): Być może jesteś przyzwyczajona do tego że poszukujesz najbezpieczniejszego rozwiązania i ruszasz do działania dopiero wtedy kiedy jesteś już pewna, że wybrane przez ciebie droga jest najlepsza. Teraz kiedy jesteś odcięta od swoich współpracowników może to być trudniejsze, ponieważ twoja przestrzeń którą poświęcasz na myślenie tak naprawdę dla nich jest czarną dziurą w której znikasz. Poświęć dodatkowy czas na to żeby poinformować ich o tym co robisz nad czym pracujesz jakie opcję rozważasz – możesz robić krótki, update możesz do tego wykorzystywać Wasze standardowe spotkania statusowe. Ważne jest żeby ludzie wiedzieli na czym pracujesz bo to też daje im poczucie bezpieczeństwa. 

 

Discipline (Dyscyplina): Jeżeli jesteś przyzwyczajona do tego że masz swoje metody działania i one z reguły skutkują, ponieważ poświęciłeś tak naprawdę całe życie na to żeby je wypracować to uważaj! Świat “stoi teraz na głowie” i prawdopodobnie będzie konieczne dla ciebie wyrobienie nowych nawyków.  Bądź dla siebie wyrozumiały – weryfikuj to ci działa i dostosowuj co ci nie działa. Nie popadaj we frustrację. Przede wszystkim oddzielaj swój czas prywatny od czasu na pracę. Być może musisz założyć, że będziesz w stanie zrealizować mniej chociaż akurat w twoim przypadku niemal pewne jest, że wyrobisz nowe, efektywne nawyki bardzo sprawnie –  to co możesz zrobić dla otoczenia to inspirować ich nowymi skutecznymi rutynami.

 

Focus (Ukierunkowanie): Jeżeli dotychczas to ty byłaś w zespole tą osobą która potrafiła oddzielić działania które nie są istotne od tego co naprawdę posuwa Was do przodu, to teraz dla ciebie jest super misja! Możesz wspierać swój zespół, swojego szefa, wszystkich z którymi pracujesz by w tym czasie koncentrowali się na tym co najważniejsze. Pomagaj ludziom zrozumieć jak ich praca przekłada się na rzeczywiste osiąganie celów.  Jeżeli to możliwe pomagaj innym ustalać priorytety. Pamiętaj, że to co dla ciebie jest bardzo proste dla nich może być nieosiągalne i naprawdę zrobisz istotne zmiany w ich życiu kiedy pomożesz im oddzielić to co ważne, od tego co tak naprawdę jest tylko aktywnością a nie skutecznym działaniem.

 

Responsibility (Odpowiedzialność): Jeżeli to ty jesteś tą osobą zespole na której zawsze można polegać, to tym bardziej teraz musisz uważać ale na swoją chęć do brania odpowiedzialności za wszystko bądź prawie wszystko.  Być może to będzie dla ciebie dobra wskazówka żeby na spotkaniach online przytrzymać klawisz “mute” aż wszyscy się wypowiedzą i zdeklarują swoją gotowość do wzięcia odpowiedzialności za zadanie lub element Waszego projektu. Przytrzymaj wodze swojej odpowiedzialności tak żebyś nie był pierwszą osobą która się zgłasza


Restorative (Naprawianie): Jeżeli to ty najczęściej dostrzegasz to co nie działa, i z reguły widzisz przysłowiową dziurę w całym, masz też pewnie predyspozycje żeby sugerować co usprawnić, żeby działało lepiej lub sprawniej. Upewniaj się, że Twoje pozytywne intencje (do usprawniania) są dobrze rozumiane. Bądź może mniej szczodry w udzielaniu rad. Poczekaj na wyraźne zaproszenie bo dopiero gotowy odbiorca jest w stanie docenić Twoje wsparcie. Uważaj też na usprawnienia, które wprowadzasz w swoim funkcjonowaniu – Twoja determinacja do maksymalnie optymalnego działania może Cię nadmiernie zmęczyć i zabraknie Ci sił, aby nacieszyć się usprawnieniami.

Talenty Wykonania mamy już omówione, jeśli artykuł Ci się spodobał albo skłonił do refleksji koniecznie napisz komentarz, poleć lub udostępnij ten tekst. Będzie mi niezmiernie miło jeśli dotrze on do większej liczby osób. 
 
A jeśli jeszcze nie zrobiłeś/aś testu Talentów (czyli badania Instytutu Gallupa pod nazwą Strenghtfinder) lub chcesz odkryć w jaki sposób możesz jeszcze lepiej wykorzystywać swoje naturalne predyspozycje, to napisz do mnie na adres aleksandra@jopyk.com.

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest