elijah-macleod-9xaLKZvYxnA-unsplash
Aleksandra Jopyk

Aleksandra Jopyk

jestem certyfikowanym coachem mocnych stron i talentów Gallupa, trenerem i konsultantem z ponad 16 letnim doświadczeniem pracy na wyższych stanowiskach managerskich w obszarze zarządzania personelem. Pasjonują mnie ludzie, ich potencjał oraz proste narzędzia i rozwiązania.

Photo by Elijah Macleod on Unsplash

Talenty w Pracy Zdalnej cz.2

TALENTY WPŁYWU

Cześć, Dzień dobry!

To znów ja – Ola Jopyk z Jopyk&Bagiński tak jak obiecałam wracam z kolejną porcją pomysłów i wskazówek jak okiełznać swoje talenty. “Okiełznać” jest tu wyrażeniem rozmyślnie użytym, bo będzie o talentach wpływu, które nieokiełznane mogą ponieść Ciebie w miejsce, z którego ciężko będzie wrócić 🙂

 

Bohaterami dzisiejszego odcinka są #activator, #command, #communication, #competition, #maximizer, #self-assurance, #significance, #woo jeżeli sam masz te talenty lub kiedykolwiek spotkałeś osobę nimi obdarzoną to na pewno wiesz o czym mowa – te talenty widać i słychać, one nie chowają się w cieniu, często stają z podniesioną głową w świetle reflektorów i …dają czadu.  A jak sobie poradzić z tymi talentami w zamknięciu? Przyjrzyjmy się temu wspólnie.

 

 

TALENTY WPŁYWU –  to twoje naturalne predyspozycje, które sprawiają, że Twoje otoczenie a nawet cały świat wiedzą czym się zajmujesz, w co wierzysz i za co powinni Cię cenić. To również dzięki tym talentom ludzie, których potrzebujesz i których cenisz dołączają do Ciebie i do projektów, którymi się zajmujesz.

 

Activator (Aktywator) jeżeli Aktywator jest Twoim talentem to zaczynanie nowych rzeczy jest dla Ciebie ekscytujące, bo nic Cię tak nie motywuje jak startowanie. Będąc obdarzonym tym talentem może być Ci ciężko uwierzyć, że są na tym świecie ludzie, którym trudno jest zacząć – potrzebują Twojej energii, determinacji, a może trochę szalonego okrzyku “zróbmy to” żeby wystartować- bądź dla nich iskrą, która pomoże im odpalić działanie, do którego już są gotowi…ale…. siebie samego pilnuj – by domykać istotne dla Ciebie, Twojego zespołu czy rodziny kwestie zanim rzucisz się w rozpoczynanie kolejnych. Dlatego wszelkie narzędzia do śledzenia pracy, przypominające o terminach zakończenia/oddania pracy mogą być dla Ciebie bardzo użyteczne.

 

Command (Dowodzenie)  przejmujesz stery w sytuacjach, które wymykają się spod kontroli. Dobrze radzisz sobie z podejmowaniem i komunikowaniem trudnych decyzji. Potrzebujesz wyzwań z którymi możesz się konfrontować. To co Cię może Cię irytować to bierność lub próba unikania konfrontacji. Oferujesz swojemu otoczeniu jasne komunikaty i kierunek – ludzie czują się bezpiecznie ponieważ wiedzą co myślisz. Zadbaj jednak o to, żeby Twoi współpracownicy wiedzieli, że na ich perspektywę i punkt widzenia też jest przestrzeń. To szczególnie ważne teraz, w erze spotkań online, gdzie innym może być ciężko się przebić przez Twoją charyzmatyczną narrację. Wprowadź zasadę, że każdy, po kolei odnosi się do Twojej wypowiedzi – to pozwoli Ci upewnić się, że wszyscy nadal są na pokładzie z własnej woli.

 

Communication (Komunikatywność): masz łatwość wysławiania się. Upewniasz się, że istotne informacje są skutecznie zakomunikowane (lądują) – nie wystarcza Ci, że zostały wypowiedziane, upewniasz się że zostały usłyszane i zrozumiane zgodnie z intencją nadawcy. Wspieraj innych na spotkaniach online swoją determinacją do “skutecznej komunikacji”. Pamiętaj też o pozostawieniu miejsca dla innych – obserwuj sygnały niewerbalne (patrzenie poza monitor, gasnące kamerki i zamknięte oczy:) swoich online rozmówców, by upewnić się, że nie uwiodła Cię Twoja własna narracja. Po każdych max 5 minutach Twojej wypowiedzi poproś kogoś o podsumowanie lub o opinię. Dla własnej higieny mentalnej zadbaj o swoją dzienną dawkę istotnych rozmów z ludźmi: domownikami lub współpracownikami.

 

Competition (Rywalizacja): Jeżeli Rywalizacja jest jednym z Twoich naturalnych talentów, to możesz mierzyć swoje postępy porównując się do innych. W normalnych warunkach pewnie masz osobę z którą się “ścigasz” – to pewnie ktoś kto imponuje Ci swoją skutecznością lub wynikami. Może też być tak, że rywalizujesz sam ze sobą i wtedy to swój wynik starasz się poprawić przy kolejnej okazji. Może to właśnie dla Ciebie izolacja społeczna i poczucie bezsilności i przegranej z Koronawirusem będzie wybitnie trudna.  Jak Twój talent może Cię wspierać? Zamień zwykłe zdania w rywalizację, poszukaj mierników które pozwolą Ci na śledzenie postępu – to mogą być zadania zawodowe (liczba klientów z którymi się skontaktujesz, liczba zaległych zadań które wreszcie domkniesz) lub prywatne: tempo pokonywania schodów w drodze na górę, liczba przeczytanych stron książki. Ważne aby działania były mierzalne i żeby ściganie się ze sobą przynosiło Ci satysfakcję. Zadbaj też o odpowiednie celebrowanie zwycięstw – wygrana bez nagrody nie motywuje!

 

Maximizer (Maksymalista): Maksymalista to  dar dostrzegania tego co jest dobre. Kiedy zauważysz potencjał gotowy jesteś zainwestować siebie w coś, w co wierzysz – ludzi, zjawiska

projekty, wydarzenia a  może społeczności. Umiesz wyłapywać to co błyszczy, co się wybija i nie spoczniesz dopóki nie sprawisz że będzie to jeszcze lepsze – tak dobre, jak tylko to tylko możliwe. To co możesz robić teraz, to wspierać innych poprzez dostrzeganie ich predyspozycji i talentów. Możesz też dawać konstruktywne wskazówki, które pomogą zmaksymalizować ten potencjał – ale  nawet sam fakt że zauważysz to że ktoś sobie z czymś wybitnie dobrze radzi jest często paliwem do tego żeby robić jeszcze więcej,  żeby starać się jeszcze bardziej. Motywacja to coś czego nikt z nas nie ma obecnie w nadmiarze.  Uważaj tylko żeby twoja intencja była dobrze zrozumiana, staraj się kontaktować czy twoje wsparcie i rady są pożądane. Inaczej możesz być odebrane jako osoba, która się ciągle czepia.

 

Self-assurance (Wiara w siebie): To ten Twój talent, który daje Ci zaufanie do siebie samego. Niezależnie od sytuacji, niepowodzeń czy barier Ty wiesz, że znajdziesz w sobie zasoby, które pozwolą Ci poradzić sobie z przeszkodami. To również źródło Twojej niezachwianej wiary w to, że wiesz co jest dla Ciebie dobre i że podejmujesz właściwe decyzje. Mimo, że Ty pewnie nie potrzebujesz specjalnie pomocy i wsparcia ze strony innych, bo wyjątkowo dobrze radzisz sobie w sytuacjach  wymagających niezależnego myślenia i działania, to dziel sią swoim spokojem i pewnością siebie. Szczególnie teraz, kiedy wielu osób w Twoim otoczeniu czuje się zagubionych Twoje talenty wpłyną na nich uspokajająco dając im komfort i poczucie bezpieczeństwa. Spraw, by Twoja pewność siebie stała się zaraźliwa, dziel się swoimi wspierającymi przekonaniami i pozwól innym uwierzyć, że mogą być również prawdą o nich.

 

Siginficance (Poważanie): motywuje Cię możliwość angażowania się w tematy i projekty trudne, istotne i potężne. Angażujesz wszystkie swoje zasoby tak, by przynosiły one spektakularny efekt. Obecnie możesz wykorzystać ten talent poprzez znalezienie projektu lub wyzwania, które jest godne Twojej uwagi a przede wszystkim Twojego wysiłku. Skup wokół niego innych ludzi – daj im swoją energię i motywację i wskaż kierunek działania. Zaproś ich unikalne talenty, nazywając każdy z nich i uzasadniając co wniesie do Waszego zespołu projektowego. Wykorzystajcie ten czas na wprowadzenie usprawnień lub zmianę obszaru, który tego wymaga – patrząc wstecz wszyscy będziecie mieć powód do dumy – to przecież coś co Cię nakręca najbardziej na świecie.

 

WOO (CZAR): szczerze Ci się przyznam, że nie lubię rozwinięcia polskiej wersji akronimu CZAR (ciągłe zabieganie o aprobatę rozmówcy) – nadaje ona powierzchowności temu talentowi i sprawia, że otoczenie reaguje pewną rezerwą – “acha, ty masz ten CZAR…strach się bać”. Podczas gdy WOO (Winning others over) ma jedno życzenie – być uwielbianym…przez wszystkich. Jak to wykorzystać w zamknięciu? Rozjaśniaj swoją społeczną energią spotkania online, sprawiaj żeby Twoi współpracownicy nie mogli się doczekać kolejnego calla na którym będziesz. Uważaj tylko, żeby Twój talent dawkować w ilościach, które nie zamęczą współuczestników – zostawiaj innym przestrzeń, zapraszaj ich do dyskusji, pytaj o opinie. Podziel się też z innymi swoimi sposobami na angażowanie uczestników – czas zamknięcia będzie trochę mniej nudny.


To tyle na dziś o Talentach Wpływu, jeśli artykuł Ci się spodobał albo skłonił do refleksji koniecznie napisz komentarz,

poleć lub udostępnij ten tekst. Będzie mi niezmiernie miło jeśli dotrze on do większej liczby osób. 

Poprzedni artykuł o Talentach Wykonania (excecuting strengths) – znajdziesz tu

A jeśli jeszcze nie zrobiłeś/aś testu Talentów (czyli badania Instytutu Gallupa pod nazwą Strenghtfinder)

lub chcesz odkryć w jaki sposób możesz jeszcze lepiej wykorzystywać swoje naturalne predyspozycje,

to napisz do mnie na adres aleksandra@jopyk.com.

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest