AArelation
ALEKSANDRA JOPYK

ALEKSANDRA JOPYK

jestem certyfikowanym coachem mocnych stron i talentów Gallupa, trenerem i konsultantem z ponad 16 letnim doświadczeniem pracy na wyższych stanowiskach managerskich w obszarze zarządzania personelem. Pasjonują mnie ludzie, ich potencjał oraz proste narzędzia i rozwiązania.

Photo by Katy Anne on Unsplash

Talenty w Pracy Zdalnej cz. 3

TALENTY RELACYJNE

Kto by pomyślał, że napisanie artykułu o talentach Relacyjnych będzie dla mnie takie trudne. Jako dumna reprezentantka czterech talentów z tej domeny wśród 10 moich dominujących mocnych stron przekonana byłam, że zadanie to będzie banalnie proste! Okazało się, że nie jest takie oczywiste, bo gdy ktoś spyta mnie “jak budujesz relacje” jest to dla mnie tak naturalne, że z trudnem będę mogła opisać tę kompetencję krok po kroku… Ale skoro czytasz ten tekst, oznacza to, że mi się udało 😉

 

Artykuł ten jest kolejnym wpisem z serii Talenty w Pracy Zdalnej (poprzednie – o talentach wykonania tutaj i o talentach wpływu tutaj)

 

Dziś skupiam się na Talentach z Domeny “budowanie relacji”, które odpowiadają za …. budowanie długofalowych relacji oraz utrzymywanie wszelkiego rodzaju zespołów razem. A teraz przyjrzyjmy się z bliska każdemu z Talentów relacyjnych i zobaczmy jak o nie dbać i skutecznie inwestować w trudnym czasie.

 

 

Adaptability (Elastyczność) jak sama nazwa wskazuje lubisz żyć tu i teraz. Masz niezwykłą umiejętność dostosowywania się do aktualnej sytuacji, nie musisz i nie lubisz planować, bo wiesz, że życie i tak Cię zaskoczy – wolisz zatem być gotowy na każdą ewentualność. Jest bardzo prawdopodobne, że doskonale radzisz sobie w obecnej sytuacji, ponieważ bardzo mało czasu potrzebujesz na zaadoptowanie się do najbardziej nieprzewidywalnych warunków. Możesz wspierać innych dzieląc się swoimi sprawdzonymi już sposobami na przystosowanie się. Nie dziw się jednak, jeżeli nie będą mogli z nich skorzystać. Osoby, które na co dzień są bardzo ustrukturyzowane potrzebują więcej czasu i wysiłku niż Ty, na to by zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia. Z drugiej strony uważaj, aby Twoja elastyczność nie była nadużywana. Wyselekcjonuj obszary, w których potrzebujesz stałości i dbaj o to by zagwarantować sobie komfort przewidywalności, tam gdzie jest to dla Ciebie wartościowe.

 

Connectedness (Współzależność) jeżeli Współzależność to Twój talent to pewnie nie wierzysz w przypadki i raczej dostrzegasz głębsze znaczenie we wszystkim co się wydarza. Masz też umiejętność dostrzegania połączeń pomiędzy pozornie niezależnymi “zbiegami okoliczności”. Bardzo prawdopodobne jest, że Twoja filozofia życiowa pozwala Ci dostrzegać szersze implikacje tego co robisz oraz tego co się dzieje dla społeczności a nawet świata. Poszukaj metod na dzielenie się swoim holistycznym i ekologicznym sposobem myślenia z innymi osobami. Możesz też wspierać ludzi w swoim zespole lub otoczeniu pokazując im połączenia pomiędzy ich talentami, działaniami, misją i sukcesami które odnoszą. Kiedy ludzie wierzą w to co robią, oraz gdy czują się częścią większej całości łatwiej jest im się zaangażować nawet w wymagających czasach. Z kolei dostrzeganie głębokich i nieoczywistych połączeń to Twoja naturalna predyspozycja.

 

Developer (Rozwijanie innych) dostrzeganie potencjału u innych i wspieranie ich rozwoju to Twoja pasja. Umiesz dostrzegać nawet minimalny postęp i zachęcasz do dalszego wysiłku, który przyniesie dalsze, coraz lepsze rezultaty. Trudno jest Ci kogoś skreślić, nawet jeżeli wg innych nie rokuje. Uważaj jednak! Twoje zaangażowanie w rozwijanie innych może pochłonąć Cię do tego stopnia, że zaniedbasz swój własny rozwój. A ciężko dzielić się zasobem, którego nam brakuje. Dlatego poszukaj mentora lub innej osoby, która będzie wspierała Twój rozwój. Pozwoli Ci to jeszcze lepiej doceniać wysiłki innych, dostrzegać ich postępy oraz dzielić się z swoimi konkretnymi obserwacjami i wskazówkami, które pomogą im w osiąganiu sukcesów.

 

Empathy (Empatia) ten talent pomaga Ci wyczuć emocje innych ludzi oraz wyobrazić sobie jak mogą się czuć i czego doświadczają. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, to pomóż swoim współpracownikom być bardziej uważnymi na tych z Was, którzy z trudem sobie radzą. Pamiętaj, że większość ludzi nie ma takiej wrażliwości jak Ty i emocje innych ludzi nie są dla nich tak widoczne i oczywiste. Uważaj też na siebie, gdy Twoja empatia zaczyna Cię przytłaczać. Nagromadzenie własnych i cudzych emocji, szczególnie w czasie kiedy większość z nas doświadcza mniejszych lub większych turbulencji i frustracji może skutkować poważnym emocjonalnym wyczerpaniem. Zadbaj o specjalne rytuały, które pomogą Ci zadbać o siebie na koniec dnia pracy, wyciszą Cię i pomogą uniknąć wypalenia. Sprawdź czy joga, medytacje lub spacer pomogą Ci “odparować” i wrócić do stanu równowagi – Ty też go potrzebujesz!

 

Harmony (Zgodność) ten talent z reguły dąży do konsensusu, wybitnie niekomfortowo czuje się w sytuacjach konfliktowych i z determinacją poszukuje obszarów porozumienia. Wspaniale mieć osobę obdarzoną tym talentem w swoim otoczeniu, kiedy jest ciężko! Pamiętaj jednak, by nie unikać konfrontacji za wszelką cenę – czasem kłótnia jest szansą na wypowiedzenie długo tłumionych potrzeb i mimo, że forma nie będzie dla Ciebie prosta do przyjęcia staraj się doceniać szczerość i podkreślaj wartość otwartej komunikacji. Jeżeli konfliktowa sytuacja wydarzy się w trakcie spotkania grupowego zaproś wszystkich uczestników spotkania do wypowiedzenia swojej opinii – dzięki szerszej perspektywie porozumienie może być łatwiejsze do osiągnięcia. Pamiętaj też by nie dążyć do porozumienia kosztem siebie lub swoich potrzeb. Mimo iż krótkofalowo może to być szybsze rozwiązanie, długofalowo nie będzie skuteczne, ani efektywne. Zarówno dla Ciebie jak i Twojego otoczenia.

 

Includer (Integrator) Twoja super moc to akceptowanie innych. Ty swoim “szóstym zmysłem” dostrzegasz tych pozostawionych poza grupą i zapraszasz ich, by dołączyli. Bardzo często to dzięki Twojej obecności grupa zamienia się w zespół. Potrafisz stworzyć przestrzeń, w której każdy czuje się nie tylko mile widziany, ale może również wnosić unikalną wartość. Doceniania różnorodności i budowanie na niej to Twój naturalny sposób funkcjonowania. Może nawet ciężko Ci zrozumieć co ludzie mają na myśli, kiedy mówią, że ktoś jest “trudny”… Twoja super moc pomoże Tobie i wszystkim dookoła znaleźć sposób na jednostki potocznie nazywane “beznadziejnymi przypadkami”.

 

Individualization (Indywidualizacja) jeżeli fascynuje Cię unikalna wartość każdego człowieka to odpowiedzialny za to jest talent Indywidualizacja. W każdej grupie, czy nawet tłumie jesteś w stanie dostrzec jednostki z ich wyjątkowymi potrzebami i wartościami – standardowe i uniwersalne rozwiązania dobre dla każdego są dla Ciebie wybitnie trudne do zaakceptowania. Ty potrafisz dostosować się do różnorodnych stylów, kultur i intuicyjnie dostosowujesz i personalizujesz swoje podejście do każdej osoby. Lubisz kiedy każdy czuje się wyjątkowo potraktowany i doceniony. Twoja umiejętność dostrzegania innych i doceniania ich wyjątkowości to ogromna wartość którą oferujesz tym którzy z Tobą pracują i przebywają. Staraj się odkrywać co każdy członek Twojego zespołu robi najlepiej, wspieraj ich w pełnym wykorzystywaniu ich predyspozycji, umiejętności i wiedzy. Stwórzcie z tego wartość Waszego funkcjonowania jako zespołu.

 

Positivity (Optymizm) ten talent idzie w komplecie z zaraźliwym entuzjazmem. Umiejętnością dostrzegania dobrych stron i skłonnością do ekscytacji. Zwykle jesteś bardziej energiczny niż większość ludzi, a kiedy inni zniechęcają się lub spada im motywacja to Twoje nastawienie zapewnia dodatkowy impuls do działania. Nie udawaj jednak, że trudności Cię nie dotyczą. Warto, żeby Twoje otoczenie wiedziało, że chociaż znajdziesz dobrą stronę w praktycznie każdej, to nie jest to objaw naiwności. Dziel się zarówno swoimi obawami jak i powodami swojego optymizmu. Twoje pozytywne podejście będzie najpotężniejsze, gdy inni zrozumieją, że są ku niemu racjonalne przesłanki. 

Szczególnie teraz gdy jest trudno postaraj się znaleźć sposoby na przekształcenie małych osiągnięć w znaczące wydarzenia, które warto hucznie, chociaż zdalnie celebrować.

 

Relator (Bliskość)  jeżeli Bliskość to Twój talent, to ważne są dla Ciebie głębokie relacje z ludźmi. Umiesz je budować i pielęgnować, niemniej “proces rekrutacyjny” na Twojego przyjaciela jest długi, trudny i nie każdy jest w stanie go przejść. Bardziej cenisz sobie małe grono lojalnych i sprawdzonych przyjaciół niż tłumy przygodnych znajomych. Może być nawet tak, że nie ujawniasz najcenniejszych aspektów swojej osobowości, dopóki nie zbudujesz wzajemnego zaufania w relacji. Upewnij się, że ludzie w Twoim otoczeniu wiedzą, że bardziej interesuje Cię ich charakter i osobowość niż ich status lub stanowisko. Jest to jedna z twoich mocnych stron, która  może służyć jako wzór dla innych. Płytkie i pozbawione szczerości rozmowy mogą być dla Ciebie szczególnie trudne, więc jeżeli brakuje Ci bezpośredniego kontaktu z najbliższymi zadbaj o regularny kontakt telefoniczny lub videokonferencje – relacje z nimi to Twoje paliwo.

 

Tak to właśnie nasze Talenty relacyjne wspierają świat w przetrwaniu tego trudnego okresu.  Jeśli artykuł Ci się spodobał albo skłonił do refleksji napisz komentarz – może być w prywatnej wiadomości, jeśli tak wolisz. Będzie mi niezmiernie miło jeśli ten artykuł dotrze do większej liczby osób, więc poleć lub udostępnij ten tekst jeżeli uważasz, że warto.

 

Napisałam wcześniej podobne artykuły o Talentach Wykonania (excecuting strengths) – znajdziesz go tu, oraz o Talentach wpływu (influencjng strengths) – znajdziesz go tu.

 

A jeśli jeszcze nie zrobiłeś/aś testu Talentów (czyli badania Instytutu Gallupa pod nazwą Strenghtfinder) lub chcesz odkryć w jaki sposób możesz jeszcze lepiej wykorzystywać swoje naturalne predyspozycje, to napisz do mnie na adres aleksandra@jopyk.com.

 

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest