austin-distel-WtXcbWXK_ww-unsplash
Aleksandra Jopyk

Aleksandra Jopyk

jestem certyfikowanym coachem mocnych stron i talentów Gallupa, trenerem i konsultantem z ponad 16 letnim doświadczeniem pracy na wyższych stanowiskach managerskich w obszarze zarządzania personelem. Pasjonują mnie ludzie, ich potencjał oraz proste narzędzia i rozwiązania.

Photo by Annie Sprath on Unsplash

Talenty w Pracy Zdalnej cz.4

TALENTY STRATEGICZNE

Cześć, Dzień dobry!

Oto ostatni z serii artykułów o talentach “w czasach zarazy” poświęcony jest talentom z domeny „Myślenie Strategiczne” i idealnie zgrywa się w czasie ze stopniowym wychodzeniem z przymusowej pracy zdalnej – chciałabym powiedzieć, że taka sekwencja zdarzeń jest wynikiem moich precyzyjnych strategicznych przemyśleń i planów… ale prawda jest taka, że pierwszy talent strategiczny w moim przypadku rzutem na taśmę łapie się do pierwszej “10” na zaszczytnym miejscu 10. Z drugiej strony oznacza to, że w pełni obiektywnie i z podziwem przyglądam się magii talentów strategicznych i wypowiem się na ich temat z rzetelnym zachwytem.

 

Kwintesencją talentów Strategicznych są procesy intelektualne, myślenie w czystej formie. W zależności od konkretnego talentu procesy te będą miały różną ”barwę” – może to być: wyciąganie wniosków z przeszłości; śledzenie trendów do wykreowania wizji na przyszłość; analiza lub porządkowanie danych; poszukiwanie i przyswajanie informacji; kreatywne obmyślanie idei i strategii lub dbanie o maksymalnie precyzyjnie nazywanie zjawisk. 

 

Przyjrzyjmy się teraz każdemu z Talentów z bliska:

 

Analytical (Analityk) – jeżeli to Twój talent, to poszukujesz powodów i przyczyn, uwielbiasz dane i wszystko to co jesteś w stanie z nich wywnioskować – czywiście na podstawie odpowiedniego zestawienia lub analizy. Twój mózg nie toleruje tez, które nie znajdują poparcia w faktach lub wiarygodnych danych. Martwi Cię, a czasem nawet złości naiwność ludzi, którzy wierzą w niesprawdzone rzeczy lub nie są w stanie podać źródeł do głoszonych teorii. Szczególnie teraz w okresie natłoku danych związanych z pandemią oraz pojawiających się różnych rywalizujących teorii ten talent jest jeszcze bardziej cenny, szczególnie dla tych, którzy nie mają Twoich predyspozycji i determinacji do analizy. Dziel się nimi zweryfikowanymi informacjami i wiarygodnymi źródłami danych. Uszanuj to, że nie wszyscy mają takie same potrzeby informacyjne jak Ty, oraz, że uczucia oraz intuicja też są źródłami informacji o świecie.

Pamiętaj, że Twój sceptycyzm i potrzeba weryfikacji źródeł i dowodów empirycznych może być niezrozumiała i trudna dla Twoich członków zespołu – upewnij się, że Twój dystans i brak zaufania skierowany jest na dane, a nie na osoby.

Context (Kontekst) to talent do patrzenia wstecz. Mając ten talent umiesz zrozumieć i wytłumaczyć aktualną sytuację poprzez przeszłe wydarzenia, które na nią wpłynęły i ją ukształtowały. Prawdopodobnie naturalne jest dla Ciebie wychwytywanie powtarzających się schematów.Twoją mocną stroną jest widzenie obecnych zdarzeń I sytuacji w szerszym kontekście – jak to co miało miejsce wcześniej wpłynęło na obecny stan rzeczy, lub jakie schematy się powtarzają. Twoja umiejętność czerpania z przeszłych doświadczeń może wspierać otoczenie w budowaniu nowych nawyków i skutecznych strategii.  Stań się dla swojego zespołu skarbnicą wiedzy o Waszej skuteczności – dziel się wnioskami i pomagaj w budowaniu adekwatnych nowych strategii na doświadczeniach  z przeszłości. 

 

Futuristic (Wizjoner) – Osoby obdarzone tym talentem inspiruje przyszłość i wszystko to co może się wydarzyć, lubią zajmować się obmyślaniem różnorodnych przyszłych scenariuszy i na tej podstawie są w stanie oszacować co może i powinno się wydarzyć. Ta niezwykła umiejętność jest nieoceniona w obecnej nieprzewidywalnej rzeczywistości – Twoje predyspozycje pozwalają Ci przewidywać przyszłość ponad ograniczeniami teraźniejszych wyzwań. Staraj się, mimo izolacji, szukać kontaktu ze współpracownikami i zaprezentować im swoje pomysły i projekty. Uważaj jednak – czasem Twoje wizje przyszłości mogą być zbyt śmiałe lub abstrakcyjne dla Twoich współpracowników. Bądź dobrze przygotowany do tego by przeprowadzić innych przez Twój sposób myślenia, posługuj się wizualizacjami, planami krok po kroku oraz metaforami, żeby przybliżyć im swoje prognozy i plany.

 

Ideation (Odkrywczość) jeżeli to Twój talent, to fascynują Cię koncepty i idee lubisz wymyślać nowe nietypowe zastosowania dla istniejących przyrządów lub wymyślać urządzenia, które mogłyby wykonywać specyficzne funkcje. Twoje pomysły i nieszablonowe myślenie są Twoim cennym zasobem. Poświęć czas by  zaobserwować jakie warunki stymulują Twoją kreatywność – czy są to spacery, chwile bezczynności, rozmowy ze współpracownikami, a może czytanie książek? Postaraj się, na ile to obecnie możliwe, odtwarzać te warunki by stymulować swój mózg do nowych odkryć. Prawdopodobnie należysz do osób które łatwo nudzą powtarzalne schematy – tym trudniejsza może być dla ciebie praca w separacji. Staraj się wprowadzać drobne zmiany w swoich rutynach  – to pomoże dostarczyć niezbędne dla Twojego umysłu  bodźce. Twoja odkrywczość potrzebuje pożywki – dostarczaj sobie wiedzy, danych i kontaktu z inspirującymi ludźmi by przekształcać je w nowe koncepty.

 

Input (Zbieranie) to jeden z tych talentów, który rzadko doświadcza “miłości od pierwszego wejrzenia” często od ludzi obdarzonych tą naturalną predyspozycją słyszę “…ale ja NICZEGO nie zbieram” – racja, mając ten talent z reguły po prostu chcesz wiedzieć więcej, albo tak się składa, że wiesz. Co więcej z radością i bez wysiłku tą wiedzą się dzielisz. Twój mózg jest chłonny niczym gąbka I z łatwością kolekcjonuje interesujące informacje, tworząc intelektualne lub realne bazy danych. Jeżeli to adekwatne w Twojej pracy organizuj wirtualne sesje dobrych praktyk, dziel się z członkami swojego zespołu i wszystkimi zainteresowanymi osobami sprawdzonymi rozwiązaniami, działającymi procesami lub przydatnymi zestawieniami. Twoja wrodzona umiejętność strukturyzowania informacji jest cennym zasobem, nie tylko dla Ciebie ale również dla Twojego bliższego i dalszego otoczenia biznesowego i prywatnego. 

 

Intelection (Intelekt) jest talentem, który potrzebuje przeznaczać czas na myślenie, na poznanie i dogłębne zrozumienie zagadnień, które są dla niego ciekawe. Ceni sobie samotny czas, który może spędzać na swojej ulubionej aktywności oraz intelektualne dysputy z osobami, które równie wysoko cenią potęgę myślenia. Jeżeli Intelekt to Twoja mocna stron, to  może okres przymusowej pracy zdalnej dostarczył Ci prezent w postaci dodatkowego czasu na oddawanie się intelektualnym rozmyślaniom i przemyślenie zagadnień, na które go brakowało. Być może jesteś jedną z tych osób, które wcale nie cieszą się na rychły powrót do bardziej intensywnych kontaktów z innymi ludźmi i szybszego tempa funkcjonowania. Zadbaj o siebie w okresie przejściowym, poświęć czas na refleksję o swoim komforcie, zaobserwuj co Ci służy i pozwala na bardziej komfortowe i efektywne funkcjonowanie zarówno indywidualne jak i  w zespole. Pamiętaj, że wiele osób z utęsknieniem czeka na bardziej spontaniczne kontakty społeczne, więc podziel się swoimi odkryciami o potrzebie spokojnego czasu na refleksję z najbliższym otoczeniem i zaproponuj zmiany których potrzebujesz by uniknąć przeładowania i przytłoczenia interakcjami.

 

Learner (Uczenie się) Dla Ciebie każda sytuacja jest okazją do nauki, a każda zmiana w funkcjonowaniu świata jest świetnym pretekstem do rozwoju. A to właśnie proces zdobywania nowej wiedzy i umiejętności jest dla Ciebie istotniejszy i bardziej ekscytujący niż cokolwiek innego. W aktualnej sytuacji wielopoziomowych zmian dużo osób w Twoim otoczeniu może czuć się zagubionych w nowych zasadach, okolicznościach czy konieczności nabycia innych umiejętności. Twoje podejście i radość, którą czerpiesz z nauki może być  dla nich inspiracją – twoja chęć poznania i nieustanny głód nowej wiedzy może zmotywować. Podziel się tym jaką książkę czytasz lub jaki kurs online zaczynasz w czasie zaoszczędzonym na dojazdach.

 

Strategic (Strateg) to obok Ideation jeden z najbardziej kreatywnych talentów. uwielbia obmyślać scenariusze działań i innowacyjne rozwiązania skomplikowanych sytuacji. Te predyspozycje przydadzą się do opracowywania różnorodnych strategii działania w erze po pandemii, kiedy nie wiemy co przyniesie przyszłość, dobrze jest być gotowym na wszystko, a Ty dzięki swej naturalnej predyspozycji masz prawdopodobnie opracowane kilkanaście wersji działania, adekwatnych do różnorodnego rozwoju sytuacji. Zainwestuj swój talent w działania “think tanku” lub grupy kreatywnej gdzie będziesz mogła wspierać swoją firmę lub społeczność opracowywaniem strategicznych planów. Niektórzy ludzie lub nawet całe organizacje są sparaliżowane stresem i ilością niewiadomych, które czekają ich w przyszłości – Twoja umiejętność wymyślania rozwiązań będzie dla nich prawdziwym błogosławieństwem i masz szansę zapewnić im przynajmniej namiastkę poczucia bezpieczeństwa i przewidywalności.

 

Mam taką refleksję, że wszystkich talentów, to te z domeny strategicznej mogą sobie najlepiej radzić w pracy zdalnej, bo zyskują czas i przestrzeń na refleksję, ale może to być moje wyobrażenie więc z chęcią dowiem się od Was jak sobie radzicie i radziliście.

 

Ten artykuł kończy serię “Talenty w pracy zdalnej”. Wcześniejsze możecie znaleźć tutaj: Wykonania (link), Wpływu (link) i Relacyjne (link). Dziękuję, że byliście moimi towarzyszami w przygodzie, którą stało się pisanie o talentach. Jeśli ten cykl skłonił Cię do refleksji napisz komentarz lub wiadomość. 

 

Budowanie na mocnych stronach i talentach jest moją pasją i głęboko wierzę, że zmienia nasze funkcjonowanie na plus, dlatego będzie mi niezmiernie miło jeśli ten artykuł dotrze do jak największej liczby osób, więc poleć lub udostępnij ten tekst i poprzednie jeżeli uważasz, że warto.

 

 

Udostępnij wpis

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest